OFFICE OF WAR INFORMATIONOVERSEAS OPERATIONS BRANCH, N.Y.
Záznamová karta personálu
Adresa
224 Sullivan st. apt C-5, NYC
Telefon
Kancelář
Místnost č.
211
Budova
Argonaut
Tel. ext
Gr 7-7821
Stav odvodu Script editor
Nástup do OWI
28/10/1942
Konec v OWI
22/08/1945
Osobní popis
Výška:
170 cm
Váha:
81 kg
Vlasy:
hnědé
Barva očí:
oříškové
Barva pleti:
bílá
Pohlaví:
M
Občan USA:
Ano
Datum narození
15/07/1902
Místo narození
Praha
Datum úmrtí
Profil účinkujícího
Adolf Hoffmeister byl spisovatel, publicista, dramatik, malíř, kreslíř, karikaturista, překladatel, diplomat, právník, zakládající člen Devětsilu, předsedou Československého svazu výtvarných umělců, PEN klubu a zástupce Československé republiky v UNESCO.
Hoffmeister rovněž studoval gymnázium v Křemencově ulici stejně jako Werich a Voskovec a také práva na Univerzitě Karlově, které dokončil v roce 1925 získáním titulu JUDr.
Rád cestoval, v meziválečné době navštívil několikrát Paříž a USA, což zaznamenal v knize “Americké houpačky”. Nevynechal ani Sovětský svaz, což popsal v knize reportáží “Povrch pětiletky”.
S Werichem a Voskovcem spolupracoval v Osvobozeném divadle, kde jim připravoval programy a plakáty a kreslil karikatury. V Osvobozeném divadle měla rovněž premiéru jeho veselohra “Nevěsta” a v roce 1933 napsal hru “Svět za mřížemi”, která byla rovněž uvedena v Osvobozeném divadle. O rok později zorganizoval Mezinárodní výstavu karikatur a humoru, která byla silně antifašistická, což vyvolalo protesty německého velvyslance. Velmi se také angažoval v pořádání přednášek o ohrožení Československa spolu s dalšími československými umělci.
V roce 1938 napsal libreto k opeře skladatele Hanse Krásy “Brundibár”, která byla později hrána dětmi v terezínském ghettu v Terezíně (26. září 1943 měla v ghettu premiéru) a která tak smutně proslula a nyní je známá po celém světě.
Po březnové okupaci a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava uprchl do Paříže, kde založil Maison de la culture tchécoslovaque. V září 1939 byl zatčen a uvězněn jako agent Moskvy, jelikož v důsledku paktu Molotov-Ribbentrop byl Sovětský svaz považován za spojence hitlerovského Německa. Prošel několika francouzskými internačními tábory v Rolland Garros, Damigny, Sanglière, Bassens a po pětidenní plavbě do Maroka poté věznění v marockém táboře Ain Chock.
Na Silvestra 1939 se také V+W v USA dozvěděli, že jejich spolupracovník z Osvobozeného divadla a přítel Adolf Hoffmeister, dále malíř Antonín Pelc, novinářka Helena Reinerová a Max Kopf - předseda sudetoněmeckých demokratických umělců mají existenční problémy. Protože měli V+W obavy o život svého přítele, obrátili se na Eduarda Táborského - předsedu Ústředí československých spolků v Americe, avšak bezvýsledně. Zdena Werichová napsala údajně bez manželova vědomí prezidentově manželce Eleanor Rooseveltové, která dopis předala americkému ministru zahraničí. Americký konzulát v Lisabonu udělil Hoffmeisterovi emergency visum, tj. vízum v případě ohrožení žadatele. Svoji strastiplnou pouť popsal Hoffmeister s pomocí černého humoru v knize “Turistou proti své vůli”. V USA vyšla v roce 1942 pod názvem “The Animals Are in Cages”. Na Hoffmeisterovu cestu podle Ježkovy korespondence sháněla peníze také organizace American Friends of Czechoslovakia. Nicméně loď s Hoffmeisterem vyplula z Lisabonu 25. prosince 1940. Hoffmeister, Rudolf Firkušný a Bohuslav Martinů přistáli v New Yorku 28. ledna 1941, čímž byli konečně zachráněni.
Začátky ve Spojených státech nebyly jednoduché. Hoffmeister nejprve bydlel u Werichů v Clevelandu, později v Hollywoodu a nakonec v New Yorku. Hoffmeister si nejprve vydělával politickými protifašistickými karikaturami, které byly zveřejňovány ve významných amerických novinách a časopisech. Později se svojí ženou, která za ním připlula z Anglie, žili v bytě v Sullivan Street v Greenwich Village.
Od 28. října 1942 byl Hoffmeister oficiálně zaměstnán jako hlasatel a redaktor v Office of War Information, kde spolupracoval na válečných rozhlasových pořadech s Werichem a Voskovcem. Nejprve vystupoval pod pseudonymem “profesor Pivoňka”, později pod vlastním jménem. Od roku 1944 řídil československou sekci státního amerického rozhlasu.
Dne 7. března 1943 uvedl Hoffmeister svou hru “Slepcova píšťalka aneb Lidice” v Hunter College Theater na Manhattanu za pomoci newyorského Mezinárodního dělnického řádu. Voskovec byl režisérem hry a Werich v inscenaci hrál. Autorem výpravy byl výtvarník Antonín Pelc (1895-1967). Tohoto roku také společně s Antonínem Pelcem (pod pseudonymem A. T. Peel) vystavoval politické karikatury v Muzeu moderního umění v New Yorku. Tuto výstavu zahajoval prezident Edvard Beneš. Velký úspěch sklidil rovněž jeho rébus na Teheránskou konferenci, která se konala v únoru 1945. Nakreslil zde Rooseveltovu cigaretu ve špičce + Churchillův doutník + Stalinovu dýmku a vše položil rovno V, které symbolizovalo vítězství.
Dne 28. srpna 1945 se manželé Hoffmeisterovi vrátili do Prahy, kde Adolf Hoffmeister pracoval ve státních službách.